דרמה מול חיפה: צה"ל יירט מל"ט של חיזבאללה

פורומים פורומים הכל דיבורים חדשות ואקטואליה דרמה מול חיפה: צה"ל יירט מל"ט של חיזבאללה

מציג 4 תגובות משורשרות
 • מאת
  תגובות
  • #21453

   דרמה מול חיפה: צה"ל יירט מל"ט של חיזבאללה
   מטוסי F-16 של חיל האוויר יירטו מטוס ללא טייס, לפי הערכות של חיזבאללה, כ-8 עד 10 קילומטרים מחופי חיפה לאחר שזיהו אותו עוד בשמי לבנון. ספינות של חיל הים מחפשות אחר שבריו של כלי הטיס. תושבים הבחינו ביירוט מעמדות תצפית בכרמל
   יואב זיתון
   פורסם: 25.04.13, 16:14

   ישראל הצליחה לסכל מה שנראה כניסיון נוסף של חיזבאללה להחדיר מל"ט לישראל: מטוסי F-16 של חיל האוויר יירטו בצהריים (יום ה') מול חופי חיפה כלי טיס ללא טיס שהגיע לישראל וטס מכיוון צפון לדרום. קולות נפץ נשמעו ושובלי עשן נראו בשמיים. כלי שיט של חיל הים פתחו בחיפושים אחרי שבריו של כלי הטיס שהתפוצץ באוויר. ככל הנראה, מדובר במל"ט ששוגר על-ידי ארגונו של חסן נסראללה. המטוסים הוקפצו מבסיס רמת דוד. אחרי הפיצוץ דווח על גיחות של מטוסי חיל האוויר בלבנון.

   בהודעת דובר צה"ל תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי נאמר כי "היום סוכל ניסיון חדירת כלי טיס בלתי מאויש לשטח מדינת ישראל. קצת אחרי 13:00 זוהה כלי טיס בלתי מאויש מצפון לדרום מהחוף הלבנוני ומתחיל לנוע לכיוון דרום. מערך ההגנה האווירי זיהה אותו בטווחים של מרחק כבר בשטח הלבנוני במשך דקות לא מועטות, והיה גילוי רציף עד ההפלה. הוקפצו גם מטוסי קרב וגם מסוקי קרב ולאחר וידוא שלא מדובר בכלי טיס ידידותי ובטח שלא כלי שלנו. מפקד חיל האוויר אישר את ההפלה".

   ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להחדרת המל"ט לתחומי ישראל ואמר כי "אני רואה בחומרה רבה את הניסיון הזה לפרוץ את גבולנו. נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל". את העדכון על ניסיון חדירת המל"ט קיבל נתניהו כשהיה בטיסה בדרכו לצפון. מסוקו נחת לזמן קצר עד לסיום היירוט, ואז המשיך ליעדו.

   על האיומים הכלליים מאזור הצפון אמר נתניהו בעת ביקורו בכפר ג'וליס כי "אנחנו עוקבים בעניין ובדאגה על המתרחש בסוריה ובלבנון. סוריה מתבקעת ולבנון בלתי-יציבה. בשני המקומות נשקפים איומים בלתי מבוטלים כלפי מדינת ישראל. בסוריה יש שני איומים ישירים: הראשון, זליגת נשק מתקדם לידי ארגוני הטרור והשני ניסיון חדירה של מחבלים וטרוריסטים דרך גבולותינו וירי לעבר יישובנו במדינת ישראל. מדינת ישראל תיערך בכל איום גם מסוריה וגם מלבנון, מהים, מהאוויר ומהיבשה".

   המל"ט הופל 8 עד 10 קילומטרים מחופי חיפה בלב ים לאחר שזוהה בשעה 13:30 על-ידי המכ"מים של חיל האוויר ושעת ההפלה המדויקת היא 13:40. בצה"ל ציינו כי המל"ט שהופל היה קטן יחסית, וטרם ידוע מאיזה דגם או אם היה חמוש בחומרי נפץ, כמו מל"טים התקפיים אחרים שיש ברשות חיזבאללה. בצבא לא יודעים מה היה היעד שלו, אך הוסיפו כי הוא טס בקו צור-צידון לכיוון דרום.

   חרושת השמועות בדבר האירוע מול חופי חיפה פשטה במפרץ במהירות. חלק מהתושבים היו עדים לתקיפה עצמה, רבים עמדו בתצפית באזור "סטלה מאריס" וצפו על הפעילות הצבאית במפרץ כשמסוק המשיך לסרוק אחר שברי המל"ט.

   "להיערך לפינוי מתקני הדלק"
   אחד מעדי הראייה סיפר כי הבחין במטוסים ומסוקים מעל המפרץ. לדבריו, "זה נראה כמו אירוע חריג אבל לא ידענו בדיוק מה קורה". ראש העיר חיפה יונה יהב אמר כי "זה הזמן להיערך מבחינת מיגון ופינוי של מתקני הדלק והפטרוכימיה שבמפרץ חיפה". יהב שיבח את פעילות הצבא והזכיר כי חיפה נמצאת לאורך השנים האחרונות בחזית בכל הנוגע לאירועים ביטחוניים מכיוון לבנון.

   לפני כחצי שנה, ב-6 באוקטובר 2012, יירטו שני מטוסי קרב של חיל האוויר מסוג F-16I מל"ט של חיזבאללה שהצליח לחדור לשטח ישראל. שרידי המטוס נפלו בשטח פתוח באזור דרום הר חברון. ימים ספורים לאחר מכן חשף מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי מדובר בכלי טיס שיוצר מאיראן וכי הוא הספיק לטוס מעל "כמה בסיסים צבאיים חשובים" לפני שהופל.

   תחקיר האירוע בצה"ל העלה כי המל"ט חדר לישראל דרך הים התיכון, באזור רצועת עזה, והחל לנוע מזרחה. בצבא טענו כי לאורך כל טיסתו, המטוס היה תחת ליווי ובקרה מוחלטת של מטוסי הקרב הישראליים – אך הוחלט להפילו רק באזור יעיר יתיר "משיקולים מבצעיים ומשיקולים של הגנה על יישובים".

   YNET: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4372433,00.html

  • #22457
   כוכב-דוד
   משתתף

   יפה.

  • #22458
   495
   משתתף

   עכשיו יבואו המבקרים
   אלו שתמיד יודעים מה היה יכול להתבצע יותר טוב ובמה שנו
   "מומחים" מתוסכלים אנשי תקשורת דעתנים ושאר ירקות

  • #22459

   אחת ה"סאטירות" על זה הייתה משהו כמו: נסראללה רצה להוכיח שמדיניות "שמיים פתוחים" לא באמת מיושמת… 🙂

  • #22460

   חחחחחחחחחחחחח…

מציג 4 תגובות משורשרות
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.