האם יש מקור מהימן און ליין לתיעוד מדויק של נוסח הכתר במגילה?

פורומים פורומים יהדות טעמי המקרא ודקדוקי קריאה האם יש מקור מהימן און ליין לתיעוד מדויק של נוסח הכתר במגילה?

הדיון הזה מכיל תגובה 1, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י 08/04/2019, 14:26.

• מאת
    תגובות

ישבב
    משתתף

האם יש מקור מהימן און-ליין לתיעוד מדויק של נוסח כתר אר"צ במגילה?

ELIHU
    משתתף

אם אינני טועה, הנוסח של כתר אר"ץ לא ידוע במאה אחוז.

הכתר מסתיים בתיבה 'ציון' בשיר השירים.

אמנם יש עדויות, אבל הרב ברויאר שלח לי בתשנ"ה מאמר שלו [שהופיע בלשוננו באלול תשנ"ד] על מקראות שאין להם הכרע.

ושם [ע' 293] כתב: 'במהדורה שלי כתוב אֲרִדַי . . . אולם עתה כתיבים אלו נראים לי מוטעים'.

והוסיף: כתיב ארדי מצוי ברוב המכריע של מסירות, והוא נתמך גם בידי מס"ק ד המוסרת כאן אל ארדי: "ל' וחס'."

כלומר, הוא חזר בו, בהעדר עדות ברורה של הכתר. אך אחרי שנפטר, העיד בפני יוסי עופר [או יוחנן בנו של ברויאר – אינני זוכר מי!] שההכרעה הזאת איננה נכונה: או שברויאר חזר בו שוב, או שנודע אחרי מותו שיתכן להכריע לטובת 'מלא'.

על פי זה שיניתי פעמיים[!] את הכתיב במגילות שכתבתי, ממש כמו השינוי של ברויאר עצמו. אכן מצאתי אילן גדול להיתלות בו.

עוד, ברויאר המליץ לי להידבק בנוסח הכתיב של כתר אר"ץ, אבל לא בפתוחות[!] ובסתומות שיש בכתר. אני אמנם קורא [כלומר מנגן "סיום"] לפי הפרשיות בכתר, אבל גם זה לפעמים נראה לי 'לא נחוץ'. הרי יש מסורות סותרות, ומי יכול לומר שהכתר נכון יותר בכל מקום? ובמיוחד כאשר כל הקהל מחזיק ספר שיש בו פרשיות אחרות וחושבים שאני טועה.

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.